Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Whiteside School District 115

  • Elle Badgley

    Special Education Paraprofessional
  • Allison Baldwin

    Speech-Language Pathologist
  • JUSTIN BALLOU

    Director of Technology
  • Susan Barclay

    Special Education Paraprofessional
  • Steven Barr

    Special Education Teacher
  • Jenny Bassler

    Speech-Language Pathologist
  • Lindsay Beaston

    Fifth Grade Teacher
  • Jenna Bennett

    Special Education Paraprofessional
  • Kim Bossler

    Elementary School Assistant Principal
  • Alexa Braswell

    Math Teacher
  • Inez Brock

    Paraprofessional
  • Kelly Brodzik

    Second Grade Teacher
  • Ashley Brown

    Social Studies Teacher
  • Maura Brueggeman

    Math Interventionist
  • Sheila Buch

    Special Education Teacher
  • Julie Burns

    Administrative Assistant
  • Michelle Burton

    Fifth Grade Teacher
  • Deb Casole

    Second Grade Teacher
  • Sarah Cason

    Kindergarten teacher
  • Sarah Castiller

    Administrative Assistant
  • Amanda Cepicky

    PreKindergarten Paraprofessional
  • Alison Coates

    Language Arts Teacher
  • Deborah Cobb

    Special Education Paraprofessional
  • Erin Connolly

    Reading Intervention Coordinator
  • Jaime Cotto

    Middle School Assistant Principal
  • Mya Dixon

    Paraprofessional
  • Cindy Doder

    Instructional Technology Coach
  • Rachael Dolbeare

    Third Grade Teacher
  • Deann Doolittle

    Special Education Paraprofessional
  • Cassie Downs

    Special Education Teacher
  • Laura Dumey

    Fifth Grade Teacher
  • Jasmine Edwards

    RTI Paraprofessional
  • Brian Egan

    Second Grade Teacher
  • Jessica Fagan

    Early Childhood Teacher
  • Karma Falkenbury

    Finance Director
  • Jennifer Fisher

    Computer Lab Coordinator
  • Tiffany Flint

    Language Arts Teacher
  • Allison Frank

    Third Grade Teacher
  • Kristy Frazer

    ESP Supervisor
  • Jessica Gain

    Social Worker/Homeless Liaison
  • Kate Geisen

    Special Education Teacher
  • Stacey Geluck

    Fifth Grade Teacher
  • Joe Glynn

    Physical Education Teacher
  • Lindsay Goldberg

    Paraprofessional
  • Danielle Gonzalez

    Science Teacher
  • Daniela Greene

    Fouth Grade Teacehr
  • Troy Griffith

    Third Grade Teacher
  • Melissa Grindstaff

    Mathematics Teacher
  • Terry Haas

    Director of Buildings and Grounds
  • Sherry Hagood

    Special Education Paraprofessional
  • Gena Hamilton

    Special Education Paraprofessional
  • Tisha Hampson

    Early Childhood Teacher
  • Ellen Harpstrite

    Special Education Teacher
  • Todd Harpstrite

    Science Teacher
  • Amy Hartung

    Special Education Teacher
  • Taryn Harwell

    Special Education teacher
  • Mark Heuring

    Superintendent
  • Janice Hill

    Paraprofessional
  • Heather Jarvis

    Fourth Grade Teacher
  • Margie Jenkins

    Library Coordinator
  • Amy Jung

    Kindergarten teacher
  • Pam Kaercher

    Special Education Paraprofessional
  • Susan Karraker

    PreKindergarten Teacher
  • Sondra Kingsbury

    Special Education Teacher
  • Jennifer Korak

    Band Director
  • Stacy Korba

    Physical Education Teacher
  • Raelene Krause

    Kindergarten teacher
  • Taylor Kuhn

    Speech Language Pathologist
  • Heather Kypta

    Elementary Nurse
  • Monica Laurent

    Middle School Principal
  • Brittany Laux

    Speech-Language Pathologist
  • Jennifer Lay

    Second Grade Teacher
  • Molly Leech

    Middle School Nurse
  • Nathanial Leingang

    Physical Education
  • Amy Leritz

    Social Worker
  • Sarah Lindemann

    Physical Education Teacher
  • Jarrah Lindley

    PreKindergarten Teacher
  • Cathy Lippert

    Fourth Grade Teacher
  • Tony Little

    ALC Supervisor
  • Shea Lodes

    Social StudiesTeacher
  • Allison Lohman

    Speech-Language Pathologist
  • Shelley Luetkemeyer

    Elementary Media Coordinator
  • Amy Mannino

    RTI Paraprofessional
  • Kelly Martin

    Kindergarten teacher
  • Meredith Maynard

    Special Education Paraprofessional
  • Alyse Mazolla

    First Grade Teacher
  • Nicole McDonnell

    Language Arts Teacher
  • Meghan McGarrity

    Language Arts Teacher
  • Karla McKee

    District Finance Assistant
  • Tracy Mentzer

    Language Arts Teacher
  • Katherine Mertens

    Social Studies Teacher
  • Laura Minor

    Administrative Assistant
  • Taukista Mister

    Special Education Paraprofessional
  • Christina Mitchell

    Paraprofessional
  • Nicole Moore

    Language Arts Teacher
  • Yvonne Morrison

    Special Education Paraprofessional
  • Trudy Mosby

    Elementary Art
  • Emily Nelson

    Special Education Teacher
  • Carolyn Normansell

    RTI Paraprofessional
  • Mary Nowak

    Cafeteria Manger
  • Alexandra Owens

    Special Education Teacher
  • Candace Pajda

    Paraprofessional
  • Shannon Petty

    Special Education Teacher
  • Amber Phillips

    Science Teacher
  • Brenda Pruett

    Special Education Teacher
  • Sarah Pugh

    Third Grade Teacher
  • Nathan Rakers

    Elementary School Principal
  • Tricia Rau Bleich

    First Grade Teacher
  • Jennifer Rea

    Music Teacher
  • Jingle Reeb

    Kindergarten Teacher
  • Christina Reno

    Special Education Teacher
  • Kristin Runyan

    Administrative Assistant
  • Emily Sackett

    Language Arts Teacher
  • Kristy Schaaf

    Fifth Grade Teacher
  • Sue Schleipman-Burke

    Art Teacher
  • Kyle Schmitt

    Mathematics Teacher
  • Avonda Schmitz

    Cafeteria Manger
  • Lynn Schott

    RTI Paraprofessional
  • Kelsey Schultz

    Intervention Coordinator
  • Kacey Selliers

    Social Worker
  • Russell Smith

    Paraprofessional
  • Krystle Spier

    Paraprofessional
  • Dorothy Spiller

    RTI Paraprofessional
  • Cindy Stauder

    PreKindergarten Paraprofessional
  • Kacee Stewart

    Fourth Grade Teacher
  • Chris Stinnett

    Special Education Coordinator/School Psychologist
  • Linda Stone

    Special Education Teacher
  • Mary Stratton

    Language Arts Teacher
  • Erin Strinni

    Third Grade Teacher
  • Kelly Suhl

    Elementary Computers
  • Alyssa Taylor

    Fourth Grade Teacher
  • Ben Thessing

    Special Education Teacher
  • Dave Thompson

    Assistant Director of Buildings and Grounds
  • Dawn Vollmer

    First Grade Teacher
  • Jayne Watkins

    First Grade Teacher
  • Scott Way

    Third Grade Teacher
  • Nicole Webster

    Special Education Teacher
  • Jennifer Wolford

    Second Grade Teacher
  • Connie Zalesky

    Kindergarten teacher
  • Taylor Zimmer

    1st Grade Teacher